Kod Faraona - gra planszowa


Starożytny Egipt skrywa wiele tajemnic. Grobowce faraonów, zaginione skarby, czy klątwa Tutenchamona  pasjonują ludzi od pokoleń. Egipcjanie byli również świetnymi architektami, o czym mogą świadczyć piramidy, czy cudowne miasto Luksor. Byli również mistrzami nauk ścisłych. Dokonywali skomplikowanych obliczeń pól powierzchni czy objętości i wprowadzili kalendarz słoneczny. Wydawnictwo G3 pochwyciło pomysł egipskich łamigłówek i wprowadził na rynek grę pod nazwą KOD FARAONA, która przede wszystkim poza walorem rozrywkowym, sprawdza umiejętność sprawnego liczenia. 
We wnętrzu pudełka z grą zobaczymy: 
– 48 kafelki w 4 kolorach. Zawierają one  z jednej strony wizerunki skarabeuszy, z drugiej zaś liczby z zakresu 1-90.  
– 3 czarne kości (ośmiościenna, dziesięciościenna i dwunastościenna) 
– klepsydrę odmierzającą czas
– planszę
– instrukcję

Przygotowanie gry polega na pogrupowaniu kafelków zgodnie z kolorami hieroglifów znajdujących się na danej płytce. Kolory wskazują miejsce ułożenia kafelków na planszy. 
Pierwszy gracz rzuca trzema kostkami. Wykorzystując podstawowe działania matematyczne (dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie) oraz dwie lub trzy liczby z kości musi ułożyć takie równanie matematyczne, którego wynik  będzie znajdował się na jednym z kafelków umieszczonych na piramidzie. Jeżeli wykona prawidłowe działania i otrzyma poprawny wynik to zabiera kafelek z wyliczoną liczbą. Ilość skarabeuszy znajdująca się na odwrocie  karty sumuje się na koniec gry jako punkty zwycięstwa.
W przypadku błędnie wykonanego działania graczowi przyznawane są ujemne punkty. Następnie pozostali zawodnicy mają pół minuty na stworzenie innego równania, którego wynik również znajduje się na planszy. Po zakończonej kolejce gracze uzupełniają  piramidę odpowiednimi kafelkami ze stosu.
Cała rozgrywka toczy się do momentu, aż na którymś ze stosów wyczerpią się kafelki, które można by dołożyć. Wówczas następuje etap podliczania skarabeuszy. Oczywiście wygrywa ta osoba, która uzyskała najwięcej punktów. 
I to w zasadzie tyle, choć myliłby się ten, kto stwierdziłby, że gra jest nudna. Kod faraona to rewelacyjna zabawa dla całej rodziny a co najważniejsze posiada walor edukacyjny. Średnia partia trwa około 30 minut, co pozwala na doskonałe utrwalenie tabliczki mnożenia. Dzięki prostym zasobom oraz różnym stopniom trudności kafelków można uprościć zasady, oraz grać również z młodszymi dziećmi ze szkoły podstawowej. Solidne wykonanie gry i ciekawa tematyka sprawi, że młodsi gracze mogą się poczuć niczym archeolodzy odkrywający tajemnicę hieroglifów, szukając rozwiązania na pojawiające się coraz to nowe zadania. 
Jeśli wasze dziecko nie garnie się do matematyki, zaproponujcie mu Kod faraona, opowiedzcie o tajemnicach tkwiących w nieodkrytych jeszcze egipskich grobowcach i sarkofagach zawierających mumię. Opowiedzcie, jak bardzo ciekawa jest praca odkrywcy, może w ten sposób polubi matematykę i dostrzeże możliwości, z których już wieki temu zdawali sobie sprawę starożytni Egipcjanie.

Komentarze

Popularne posty