Duchy - gra planszowa


Gdy na polu robi się ciemno a na niebie pojawiają się gwiazdy, to wszystkie grzeczne dzieci idą spać. Wtedy właśnie niesforne duszki nabierają ochoty na harce. W takim własnie momencie zaczyna się gra Duchy. Zadaniem gracza jest pomóc Mamie Duszków odnaleźć wszystkie dzieci tego samego koloru i położyć je do łóżek. Jest to  niezwykle atrakcyjne zadanie dla młodych graczy pozwalające ćwiczyć pamięć i koncentrację. Głównym jednak celem rozgrywki jest przede wszystkim nauka posługiwania się zegarkiem.
Producent gry wydawnictwo G3, przemyciło jeszcze jeden jakże istotny element potrzebny przy wychowaniu dzieci - odwieczny problem z zasypianiem. 
Zacznijmy jednak od początku. Po otworzeniu pudełka zobaczymy: 
- 24 kafelki z duszkami w 8 kolorach
- planszę główną w kształcie wierzy z zegarem
- instrukcję
Gra przeznaczona jest dla dzieci powyżej 5 roku życia. Wykonana jest  w z solidnych drewnianych elementów w przyjemnych nasyconych barwach. 

Centralnym elementem gry jest wieża z zegarem wokół której umieszczamy potasowane karty z duchami odwrócone niebieską stroną ku górze. Wskazówki zegara ustawiamy na godzinę dwudziestą drugą i rozpoczynamy zabawę. Gracze odkrywają kafelki zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeżeli na odkrytej karcie znajduje się duch takiego


samego koloru, co duch poprzednika następuje kolej na szukanie trzeciego duszka. Jeżeli natomiast duszki różnią się kolorem, to zakrywamy obie karty i przesuwamy wskazówkę zegara o pięć minut. Kolejny gracz odkrywa kartonik i gra zaczyna się od początku. Gdy znajdziemy parę trzech duszków to zabieramy je i kładziemy do łóżek. Grę kończymy w momencie, aż wszystkie dzieci położą się spać. Wówczas sprawdzamy, o której godzinie udało nam się niesforne duszki zagonić do łóżek. Jeśli zdążyliśmy przed północą, cały zespół osiągną sukces. Natomiast, gdy zegar wybił godzinę dwunastą a wokół planszy znajdują się jeszcze kafelki, musimy pogodzić się z przegraną i czym prędzej spróbować zagrać jeszcze raz.  W zależności od wieku dzieci, możemy dowolnie zmieniać czas na zegarze, skracając go lub wydłużając tak, by wprowadzić do słownika dziecka nowe pojęcia jak kwadrans, czy ustalić porę zasypiania duchów zgodną z naszymi domowymi rytuałami.

Po raz kolejny wydawnictwo G3 nie zawiodło! Jestem zachwycona pomysłem i możliwościami jakie niesie ta gra. Pierwszy punkt za pomysł z dobrymi duszkami i przełamanie strachu dzieci przed nocną porą i potworami. Drugi punkt za doskonalenie zasad współpracy i pracy drużynowej. Kolejny za ćwiczenia znajomości godzin i oswajanie z zegarem. Czwarty punkt za znakomitą zabawę dla całej rodziny. Kolejne brawa za uniwersalne zasady, które można dowolnie modyfikować dobierając  poziom trudności gry do umiejętności dziecka, samemu określając, czy presja czasu i emocjonująca rozgrywa jest lepsza niż spokojna gra oparta na rozmowach edukacyjnych na temat wartości jakie nam daje sen. Ostatnią zaletą, która już na pewno przekona każdego rodzica to cena. Pięćdziesiąt złotych jest sumą jak najbardziej do przeskoczenia.

Komentarze

Popularne posty